Odessa ja Moldova reis 14-21 september 2019

14.-21. sept. 2019 käisime veinireisil Odessas ja Moldovas.

Konsultandiks ja giidiks oli Odessa-entusiast Raivo Raidam, kes ise kaks suve Moldaavias elanud. Siin siis ka meie reisist pildid.

Reisi esimestel päevadel nautisime päikest ja ööelu Arkadias, mis annab silmad ette ka paljudele Euroopa kuurortidele.

Esimese degustatsiooni viis läbi Krimmi keiserliku veinimaja “Маssandra” peadirektor 1987-2015.a. Nikolai Konstantinovitš Boiko, kes tutvustas lisaks Massandra veinidele ka oma autoriveinide komplekti “Саbernet Sauvignon valgena, roosana ja punasena”.

Teisel pool Dnestri jõge Lõuna-Bessaraabias ootas meid ees Shabo Veinikultuurikeskuse külastus, kus kuulasime tänase Ukraina väärikaima veinipiirkonna lugu ja saime ülevaate kohaliku veinitootmise hetkeseisust. Käisime sealses unikaalses veinikultuuri keskuses, nautisime Shabo vahuveine ja vaikseid veine. Külastus lõppes juustutootmismajandi, kus kitsekesed õue peal, külastusega ning Mironovi Veinimaja veinide ja napside degusteerimisega.

Moldovas kahe päevaga neli veinitootjat:

Purcari.

Veinimaja alustas tegevust 1927.a. Purcari viinapuuaiad naudivad mõõdukaid Musta mere tuuli ja on sobivad punaste viinamarjade kasvatamiseks. Purcari veinimaja ja Moldova tippvein Negru de Purcari (Must Purcari, sedavõrd tumepunane) oli kuninganna Elisabeth II üks lemmikveine.

Cricova.

Viimase poole sajandi väidetavalt kõige kuulsam nimi Moldova veinitööstuses. Cricova maa-aluses, stabiilselt jaheda kliimaga veiniriigis, 15 km Chisinaust põhja poole on 120 km labürinttunneleid, mis on rajatud 15. sajandil, kui Chisinau ehitamiseks kaevandati ohtralt lubjakivi. 1950-ndatel muudeti need tunnelid veininduse suuräriks, eelkõige suurepärased pudelikäärituse vahuveinid. Maailma pikim veinitunnel Milestii Mici asub samuti Moldovas, mille ruumide kogupikkus on ca 200 km.

Castel Mimi.

Üks suuremaid ja kauneimaid veinimõisaid Moldovas, mis valmis 1901.a. Veinivalik on suur ja seal leidub ka huvitavaid jääveine. 

Chateau Vartely.

Veinimaja tegutseb alles aastast 2004, kuid on juba üle kümne aasta esindatud rahvusvahelise lennujaama duty-free kauplustes, kuhu pääseb vaid pool tosinat Moldova parimat veinitootjat. 60% toodetavatest veinidest on valged. Professionaalsel tasemel särtsakas sommeljee Аlina viis väga heas inglise keeles läbi degustatsiooni ja teades, et oleme veiniklubi seltskond, pakkus maja poolt lisaks maitsta kaht suurepärast Chateau Vartely konjakit, väljaspool Moldovat on need muidugi brändid.

Moldovas on kolm tunnustatud veiniapellatsiooni pluss üleriigiline divin ehk brändi (kohalik konjak).

Moldovas jäi veidi aega ka pealinna Chisinauga tutvumiseks. Õhtu veetsime õdusas Vinoteca Wine.MD, kus Raivo oli meiele korraldanud kohtumise Eesti Vabariigi aukonsuli Igor Concearoviga. Igor on Moldaaviasse abiellunud eestlanna poeg ja räägib ühena vähestest inimesest Chisinau linnas eesti keelt. Muidugi tunneb ta läbi ja lõhki Moldova ajalugu ja tänapäeva mõneti keerulist olukorda. Veine soovitas ja iseloomustas kohapeal neljakordne Moldova parim sommeljee Snejana Zacepa.

Ukrainas käisime veel 30 aastat tegutsenud Koblevo veinitehases, mis on üks suuremaid veinitootmiskomplekse Lõuna-Ukrainas.

Koblevo lähistel, Mustast merest eraldunud pikliku järve ehk limaani kaldal, looduslikus rahvuspargis, pakuti lõunasöögiks Sküütide (Scythia) austreid. Oli veidi teistsugune austrite söömise kogemus, aga austrid olid head.

Odessas jäi aega linnaekskursiooniks, sai üle loetud Potjomkini trepiastmed (192 astet, algselt 150 aastat tagasi oli 200), sõidetud köisraudteega, jalutatud linna peatänaval Deribassovskajal. 

Vaatasime “Carmenit” ja “Luikede Järve” Odessa uhkes Ooperimajas, saime osa Odessa igasügisesest dzässifestivalist. 

Sõime õhtust Ukraina rahvuslikus restoranis “Kumanets”, väga populaarses vanasse sanatooriumisse tehtud restoranis “Datša”, endise Odessa Vahuveinitehase ning Gogoli kunagise elukoha vastas asuvas vahvas kohas “Gogol-Mogol” (koogelmoogel vene keeles).

Reis oli tore ja tänud ka “Nordicale” paaripäevase reisipikenduse eest, saime veel nautida rannamõnusid, Odessa kööki ja jõudsime isegi teatris käia. 

« of 3 »

Uudised

Arhiiv

Vali keel

Kalender

Copyright © 2024 https://veiniklubiarensburg.ee